medycyna pracy warszawa

Czym jest medycyna pracy?

Z podejmowaniem pracy nieustannie związane są badania lekarskie. W zależności od charakteru stanowiska, które będziemy podejmować, należy pamiętać o tym, że badania mogą mieć inne oblicze. Potwierdzenie lekarskie ma dać znać pracodawcy oraz samemu pacjentowi, że jest zdolny do podjęcia takiego wysiłku. Jest to spora odpowiedzialność, więc szereg badań ma ją potwierdzić. Postanowiliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czym tak naprawdę jest medycyna pracy. Po więcej szczegółów na ten temat, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Medycyna pracy – czym jest?

Przede wszystkim jest to wielospecjalistyczna dziedzina sprawiająca, że lekarz medycyny pracy może wystawić zaświadczenie, że dany człowiek jest gotów do tego, by pracować w danej firmie. Medycyna pracy Warszawa Bielany ma chronić zdrowie i sprawiać, że poprzez specjalistyczne badania okresowe będzie można dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta i tym samym nie narażać go na potencjalne problemy ze zdrowiem. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby człowiek pracował w danej firmie, a okazałoby się, że medycznie nie jest do tego przygotowany? Wtedy pracodawca nie miałby z takiego pracownika pożytku, a sam pracownik nie mógłby z siebie dać czegokolwiek. Lekarz medycyny pracy Warszawa Bielany jest zatem od tego, żeby dokładnie poprowadzić taką osobę przez szereg badań.

Każda praca wymaga różnych badań i jest to jak najbardziej naturalne. Kierowca samochodowy nie będzie potrzebować tak specjalistycznych badań jak np. spirometr i raczej skupi się na podstawowych badaniach. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku pracy w szkodliwych warunkach. Tutaj lekarz medycyny pracy prywatnie Warszawa ma większą odpowiedzialność, aby taka praca była po prostu możliwa do zrealizowania. To właśnie on swoją pieczęcią i podpisem gwarantuje pracodawcy, że człowiek X jest przygotowany fizycznie na dane obciążenie.

Lekarz medycyny pracy to nie tylko jeden specjalista, który zajmuje się sprawami związanymi np. z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Są to również dermatolodzy, specjaliści pracujący w laboratoriach, psycholodzy czy też neurolodzy.

Jakie są obowiązki lekarza medycyny pracy?

Zanim pracownik podejmie zatrudnienie, to lekarz praca dokładnie musi sprawdzić stan zdrowia pacjenta. Lekarz medycyny pracy musi dokładnie ocenić stan zdrowia i przeanalizować, czy dany pracownik rzeczywiście jest gotowy na to, aby pracować na danym stanowisku. Musi również poinformować pacjenta o pewnych zagrożeniach, które wynikają z zatrudnienia danej osoby. Jak zapewne wiecie, a przynajmniej ci, którzy mieli okazję przechodzić przez takie badania, na samym końcu lekarz medycyny pracy bielany wydaje decyzję pozytywną lub negatywną na temat tego, czy dany pracownik jest zdolny do pracy.

Zdarza się, że podczas badań wychodzą pewne komplikacje. Medycyna pracy jest właśnie również od tego, aby mówić pacjentowi o tym wprost i tym samym być z nim szczerym. Nie wyklucza to oczywiście podjęcia pracy, ale przedstawienia pacjentowi planu leczenia, którego powinien się trzymać, aby praca w firmie była dla niego przyjemnością i tym samym nie była obciążeniem zdrowotnym.

Do zadań lekarza medycyny pracy należy również sporządzenia spisu odzieży oraz obuwia, które będzie potrzebne pracownikowi. Przede wszystkim dzieje się to wtedy, kiedy pracownik zacznie pracę w środowisku, w którym koniecznością będzie noszenie specjalnych uniformów czy też obuwia ze stalkapą. Przeważnie dzieje się to na magazynach czy zakładach produkcyjnych, gdzie ryzyko wypadku jest rzeczywiście stosunkowo większe.

W zakładach pracy czy na innych stanowiskach zdarzają się wypadki. Część z nich kończy się w sądzie, ponieważ pracownik chce dochodzić swoich praw, co najczęściej jest związane z odszkodowaniem. Właśnie w tym sądzie również musi się pojawić lekarz medycyny pracy, który od strony medycznej przedstawi swoją wersję wydarzeń. Musi dokładnie powiedzieć, w jakim stopniu wypadek uszkodził pracownika. Nie można zapomnieć również o tym, że lekarz medycyny pracy może brać udział w akcjach promocyjnych na temat tego, jak zachowywać się na stanowisku pracy, ale też poza nim, by cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem.

Kiedy koniecznie trzeba udać się do lekarza medycyny pracy?

Zaznaczamy z góry – nie da się od tego uciec. Badania mogą mieć różny charakter i czasami robi się je w 1 dzień, ale bywają takie prace, że trzeba to robić przez kilka dni. Wiąże się to też z tym, że dani specjaliści nie zawsze są dostępni każdego dnia i trzeba z niektórymi badaniami po prostu poczekać. Rozpoczęcie nowej pracy wymaga tego, by udać się do medycyny pracy i choć zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórzy lekarze szczególnie w nieskomplikowanych pracach fizycznie, jak np. praca biurowa, podchodzą do tego luźniej, to jednak zdarzają się tacy, szczególnie w bardziej skomplikowanych pracach, którzy ogromny nacisk kładą na to, aby przeanalizować każdy wynik badania i jest to jak najbardziej profesjonalne podejście.

Do lekarza medycyny pracy należy udać się wtedy, kiedy mamy specjalne skierowanie. Nie można sobie do niego podejść tak zwyczajnie z ulicy. Potencjalny pracodawcy wystawia stosowne dokumenty do miejsca, jakim jest medycyna pracy bielany i dopiero wtedy można udać się i rozpocząć badania. Nie ma co się tego obawiać, ponieważ lekarz medycyny pracy dokładnie opisze cały proces badań i będzie nami podczas nich tak kierować, aby zakończyć je jak najszybciej.

Pracownik musi zapoznać się z kartą pracy i zagrożeń z nią związanych, a z drugiej strony pracownik powinien szczerze odpowiadać na pytania lekarzy dotyczących tego, czy pacjent przeszedł jakąś chorobę, a może właśnie przechodzi leczenie w danym zakresie. Będzie to jak najbardziej właściwe, bo w przyszłości może nam po prostu pomóc, a dla lekarza będzie to spora wskazówka. Dla niektórych osób wizyta u lekarza medycyny pracy wiąże się z koniecznym obowiązkiem, ale należy na to spojrzeć z tej strony, że jego zadaniem jest ochrona naszego zdrowia i tym samym również będzie przeprowadzać wywiad, z którego dowie się, czy rzeczywiście poradzimy sobie fizycznie na danym stanowisku pracy.

Podobne wpisy